Uydu Tasarımına Giriş Eğitimi

UYDU TASARIMINA GİRİŞ EĞİTİMİ İÇİN KAYITLARIMIZ DOLMUŞTUR. GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ.

UYDU TASARIMINA GİRİŞ EĞİTİMİ
15 Mart 2019 Cuma 16 Mart 2019 Cumartesi
Saat Etkinlik Saat Etkinlik
09:30 - 10:30 Genel Kavram ve Uzay 10:00- 10:45 Haberleşme Sistemleri
10:30 - 10:45  Ara 10:45- 11:00  Ara
10:45 – 11:30 Doç.Dr. Lokman Kuzu Sunumu 11:00 -12:00 Güç Alt Sistem
11:30 - 12:30 Görev Analizi ve Tasarımı, Sistem Mimarisi 12.00 - 13.00 Ara
12:30 - 14:00  Ara
13:00 – 14:00 Isıl Kontrol
14:00 - 15:00 Faydalı Yükler, Optik 14:00 – 14:30 Ara
15:00 - 15:30  Ara 14:30 – 15:30 Yapısal ve Mekanik Tasarım
15:30 – 16:30 Yörünge/Yönelim Belirleme ve Kontrol 15:30 – 16:00 Ara
16:00 – 17:00 Küçük ve Model Uydular

 

UYDU TASARIMINA GİRİŞ EĞİTİMİ

Uzay ve Uydu Teknolojileri: Genel Kavramlar

Bir uydunun geliştirilmesi ve işletilmesi süreçlerini kapsayan yaşam döngüsü dahilindeki tasarım, entegrasyon, test, fırlatma ve operasyon kavramları; uydu tasarımını ve işletimini etkileyen uzay ortamı ile uydu görevleri ve teknolojilerini kapsayan temel kavramlar bu oturumda işlenecektir. Ayrıca TÜBİTAK UZAY'da yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verilecektir.

Görev Analizi ve Tasarımı, Sistem Mimarisi

Uydular belirli bir görevi icra etmek üzere tasarlanır, geliştirilir ve uzaya gönderilirler. Bu oturumda çeşitli uydu görevlerine özel uydu yörüngeleri ve uydu tipleri özetlenerek bir uydunun görevini gerçekleştirebilmesi için gereken sistemler hakkında özet bir bilgi verilecektir. Ayrıca uydu tasarımını etkileyen çeşitli görev analizi kavramları da bu oturumda anlatılacaktır.

Küçük ve Model Uydular

Çoğunlukla eğitim amaçlı olmakla birlikte günümüzde diğer çeşitli görevlerde de kullanılabilen küçük uydularla ilgili bilgi verilerek; bir uydu geliştirme sürecinin baştan sona tecrübe edilebileceği model uydular ve stratosferik balon deneyleri ile ilgili tecrübeler katılımcılarla paylaşılacaktır.

Faydalı Yükler

İçerik: Uydunun gönderilme nedenini faydalı yükler oluşturur. Bilimsel, ticari veya askeri amaçlı gönderilen uyduların bir çoğu yeryüzünü veya atmosferi gözlemek için kullanılır. Bu sunumda özellikle görüntüleme uyduları ve bunların faydalı yüklerine değinilecek, TÜBİTAK UZAY'da bu alanda yapılan çalışmalar konusunda bilgi verilecektir.

Yörünge/Yönelim Belirleme ve Kontrol

İçerik: Yörünge ve yönelim kavramları; uydunun uzayda baktığı yönün belirlenmesi ve uydu üzerindeki kameraların, antenlerin ve diğer algılayıcıların uzayda istenilen yöne baktırılması için gereken algılayıcılar, eyleyiciler ve yazılım bileşenleri katılımcılara aktarılacaktır.

Uydu Veri Kotarma

Uydunun uzayda görevlerini yerine getirmesi ve otonom bir şekilde yönetilmesini sağlayan uçuş bilgisayarı, uydu içerisinde veri aktarma sistemleri ve uçuş yazılımları ile bu sistemleri ilgilendiren genel kavramlar anlatılacaktır.

Haberleşme Sistemleri

Bu oturumda uydularla haberleşmek için gereken yer istasyonu ve uyduda bulunan sistemler ve frekans, haberleşme servisleri ve işaret kalitesi gibi kavramlar ile bu sistemlerin tasarımı ve performans analizlerinin nasıl yapıldığı katılımcılara aktarılacaktır.

Uydu Güç Sistemleri

Uydunun bir nevi kalbini oluşturan güç alt sisteminin genel mimarisi, uydu güç sistemlerinin tasarımına etki eden gereksinimler ve çevresel faktörler ve güç üretimi, enerji depolama, güç düzenleme ve güç dağıtım ile ilgili kavramlar katılımcılarla paylaşılacaktır.

Isıl Kontrol

Uydu üzerindeki ekipmanların çalışması için belirli çevresel koşullarının sağlanması gerekmektedir. Bu kapsamda önemli olan faktörlerden biri de ekipmanların çalışma sıcaklıkları içerisinde tutulmasıdır. Bu oturumda ısıl kaynaklı çevresel faktörler, ısı transferi kavramları ve uyduda ısıl kontrol tasarımına yönelik temel konular aktarılacaktır.

Yapısal ve Mekanik Tasarım

Uyduyu oluşturan tüm sistemlerin görev ömrü boyunca işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için yapısal konfigürasyonu ve bütünlüğünün sağlanması ve bu bütünlüğün korunması gerekmektedir. Bu kapsamda yürütülen yapısal tasarım, analiz ve test süreçleri, uydu yapıları ve tipleri, tasarımı etkileyen çevresel koşullar, malzeme seçimi ve uygulamaları ile çeşitli mekanizmalar katılımcılara aktarılacaktır.

Not: Katılımcılara servis sağlanacaktır. Servisler ücretsiz olacak ve sadece aşağıdaki duraklardan yolcu alacaktır.

Cuma günü için;

Kültürpark (saat 8.30 Kültürpark Otobüs Durakları Sonu)

Otogar (saat 9.00 Otogar Tramvay Durağı Yanı)

Bosna (saat 9.15 Bosna Kılıçarslan Gençlik Merkezi Önü)

Dönüş aynı güzergah üzerinden saat 16.30'da yapılacaktır.

Cumartesi günü için;

Kültürpark (saat 9.00 Kültürpark Otobüs Durakları Sonu)

Otogar (saat 9.30 Otogar Tramvay Durağı Yanı)

Bosna (saat 9.45 Bosna Kılıçarslan Gençlik Merkezi Önü)

Dönüş aynı güzergah üzerinden saat 17.00'de yapılacaktır.

Bize Ulaşın

0 332 221 88 88

İLETİŞİM